Telefon:  18 547 40 03   Mobile:  662 173 941

Email:

Ogłoszenia - Grupa Różyczki

Szanowni Rodzice – dnia 15.02.2023r. w naszym przedszkolu odbędzie się Bal Karnawałowy, bal poprowadzi DJ Sromek. Nasza grupa Różyczki rozpoczyna bal o godz. 9.00. Bardzo prosimy by dzieci w tym dniu przyszły do przedszkola już przebrane w stroje karnawałowe.

Dziękujemy

Wychowawczynie grupy Różyczki

2023-02-04 - Marta Sarota

Jasełka 2023

2023-01-30 - Marta Sarota

INFORMACJA O WYCIECZCE DO KOMENDY MIEJSKIEJ PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ w Nowym Sączu

DLA GRUPY I A „RÓŻYCZKI”

 

Wycieczka do Straży Pożarnej 29.11.2022r.(wtorek)

 

Plan wycieczki:

1. Godz. ok 8.50 wyjazd spod Ochronki.

2. Ok. godz. 9.20 przyjazd do Straży Pożarnej ul. Wincentego Witosa 69,     33-300 Nowy Sącz

3. 9.30- udział w projekcie edukacyjnym „Bezpieczny Dom"

4. Cel wycieczki - celem jest skuteczne i aktywne propagowanie bezpiecznych zachowań w sytuacji zagrożenia pożarem. Program składa się z części teoretycznej i praktycznej. W pierwszej kolejności omawiane są sytuacje, w których może pojawić się ogień oraz sposoby zachowania w takich okolicznościach. Dla przykładu w mieszkaniu jest kuchenka z symulatorem płomieni. Strażacy będą uczyć, co może się stać przy niewłaściwym użytkowaniu urządzenia. W łazience zamontowano piecyk gazowy - strażacy wytłumaczą, kiedy staje się on groźny dla zdrowia, dlaczego należy dbać o właściwą wentylację pomieszczeń oraz specjalistyczne czujki. Wszystkie pokazy będą bezpieczne dla dzieci. Dzieci dowiedzą się jak w przypadku zagrożenia zaalarmować służby. Służyć temu będą ćwiczenia praktyczne. Zapoznają się z posługiwaniem informacjami zawartymi w znakach ewakuacyjnych. Szkolenie będzie obejmowało również elementy pierwszej pomocy przedmedycznej, obsługę podręcznego sprzętu gaśniczego oraz praktyczną naukę poruszania się w zadymionych pomieszczeniach. Uczestnicy przećwiczą także prawidłową ewakuację z miejsca objętego dużym zadymieniem.

5. Na zakończenie szkolenia każdy uczestnik otrzymuje certyfikat "Dzielny Mały Strażak" za wykazanie się znajomością zasad bezpieczeństwa i sprawnością fizyczną.

6. Ok. godz. 11:30 powrót do Ochronki.

Dziękujemy !

WYCHOWAWCZYNIE GRUPY I A

 

2022-11-23 - Marta Sarota

Szanowni Rodzice – w piątek 25.11.2022 r. nasza grupa będzie obchodzić „Dzień Pluszowego Misia”, bardzo prosimy by dzieci w tym dniu przyniosły do przedszkola swojego ulubionego misia.

 

Dziękujemy

Wychowawczynie grupy I A Różyczki

2022-11-23 - Marta Sarota

Szanowni Rodzice – dnia 10 listopada 2022r. obchodzimy w przedszkolu „Dzień Małego Polaka” w tym dniu dzieci przychodzą do przedszkola ubrane na biało – czerwono. Dziewczynki białe bluzeczki i czerwone spódniczki, chłopcy białe koszule i czerwone spodnie.

 

W dniu 23 listopada 2022r. - nasza grupa Różyczki wraz z grupą Stokrotki, organizuje w przedszkolu Bal. Temat: „Bal postaci z bajek”. Bardzo prosimy by dzieci w tym dniu przyszły do przedszkola w przebraniu wybranej postaci z bajki.

 

Serdecznie dziękujemy

Wychowawczynie grupy

 

2022-11-01 - Marta Sarota

INFORMACJA O WYCIECZCE DO KINA SOKÓŁ W NOWYM SĄCZU DLA GRUPY I A „RÓŻYCZKI”

 

Wycieczka do kina Sokół 7.11.2022r.(poniedziałek)

 

Plan wycieczki:

 

1. Godz. ok 9.30 wyjazd spod Ochronki.

 1. Ok. godz. 10.00 przyjazd do Kina Sokół w Nowym Sączu.

 2. 10.15 - udział w Akademii Przedszkolaka FILMINEK , obejrzenie zestawu bajek Rodzina Treflików, temat: „W domu najlepiej”.

 3. Cel wycieczki - Nadeszła jesień, a wraz nią pytanie, dlaczego liście zmieniają kolor na żółty i czerwony? Również Żubr Pompik się nad tym zastanawia. Na dodatek zauważył, że koniec końców spadają one z drzew. Z kolei detektywi Hip Hip i Hurra przeprowadzają śledztwo, dlaczego słońce świeci coraz krócej? A dla nas, dorosłych, to wszystko wydaje się takie oczywiste! Tylko, że te liście naprawdę mogłyby mieć kolor i smak lodów jagodowych..   A kształt? Na przykład puszysty niczym wata cukrowa. Jednak ich barwy i forma są określone w podobny sposób jak kolejność pór roku. Bo czy nam się to podoba, czy nie – światem rządzą zasady. W domu jest podobnie. Gdy ich przestrzegamy, wszystkim jest łatwiej. Przekonamy się o tym razem z Mamą Mu i przesympatyczną Rodziną Treflików. Bo kiedy nie wyrzucamy śmieci, to tworzą się z nich brzydko pachnące góry i pagórki. Kiedy o coś nie dbamy, to się niszczy. To samo dotyczy relacji. I dlatego warto pamiętać, że najważniejszy jest nasz dom, bo dobrze jest mieć dokąd wracać.

  Zestaw bajek RODZINA TREFLIKÓW;

  ŚMIECI
  Dzieci po zabawie nie sprzątają nagromadzonych śmieci. Odwlekają wykonanie tego zadania, aż śmieci dowodzone przez plastikową torbę przejmują władzę nad parkiem. Niestety, zarówno czary Wujcia, jak i Cioci nie rozwiązują problemu.
  MOJE DRZEWO
  Ukochane drzewo Treflinki jest chore, ona zaś wyjechała z mamą odwiedzić rodzinę. Tata stara się pomóc roślinie przed ich powrotem. Konsultuje to nawet ze specjalistą, ten nakazuje stosowanie odżywki. Czy drzewo odżyje przed powrotem Treflinki?
  PRAWDA
  Ktoś zniszczył plac zabaw, ale nikt nie przyznaje się do winy. Odbywa się dochodzenie w celu znalezienia sprawcy. Każdy opowiada swoją wersje z dnia, w którym miało miejsce zdarzenie.
  PRZYJAŹŃ
  Treflik buduje domek z klocków. Niestety Treflinka przez przypadek niszczy cały wysiłek, czym złości Treflika. Zaistniałą sytuację próbuje załagodzić Wujcio, jednak chłopiec odgrywa się na nim, mówiąc, że domek, w którym mieszka jest brzydki. Wujcio urażony tym stwierdzeniem postanawia wrócić na swoją planetę.
  HOP LEKARSTWO
  Treflik jest chory i wszyscy starają się go rozpieszczać, by umilić mu ten trudny czas. Treflinka jest zazdrosna o brak uwagi, a Treflik chciałby być zdrowy, żeby nie leżeć w łóżku. Dzieci postanawiają zamienić się miejscami.

 4. Ok. godz. 12:00 powrót do Ochronki.

Dziękujemy !

WYCHOWAWCZYNIE GRUPY I A

2022-11-01 - Marta Sarota

Szanowni Rodzice – w miesiącu Listopadzie wybieramy się z dziećmi na dwie wycieczki.

7 listopada jedziemy do kina Sokół w Nowym Sączu, gdzie dzieci będą brały udział w Akademii Przedszkolaka FILMINEK , będą mieli możliwość obejrzenia zestawu bajek Rodzina Treflików, temat: „W domu najlepiej”. Czas seansu 40 minut. Koszt wyjazdu to: 12 zł. od każdego dziecka bilet wstępu oraz koszt za autokar 20 zł. od dziecka.

29 listopada jedziemy do Straży Pożarnej w Nowym Sączu. Dzieci będą uczestniczyć w projekcie edukacyjnym „Bezpieczny Dom". Jest to projekt edukacyjny skierowany w szczególności do dzieci realizowanym przez Państwową Straż Pożarną i PZU. Ma służyć efektywnemu edukowaniu w zakresie bezpieczeństwa i postępowania w sytuacjach zagrożenia pożarowego. Jego celem jest skuteczne i aktywne propagowanie bezpiecznych zachowań w sytuacji zagrożenia pożarem. Program składa się z części teoretycznej i praktycznej. W pierwszej kolejności omawiane są sytuacje, w których może pojawić się ogień oraz sposoby zachowania w takich okolicznościach. Dla przykładu w mieszkaniu jest kuchenka z symulatorem płomieni. Strażacy będą uczyć, co może się stać przy niewłaściwym użytkowaniu urządzenia. W łazience zamontowano piecyk gazowy - strażacy wytłumaczą, kiedy staje się on groźny dla zdrowia, dlaczego należy dbać o właściwą wentylację pomieszczeń oraz specjalistyczne czujki. Wszystkie pokazy będą bezpieczne dla dzieci. Dzieci dowiedzą się jak w przypadku zagrożenia zaalarmować służby. Służyć temu będą ćwiczenia praktyczne. Zapoznają się z posługiwaniem informacjami zawartymi w znakach ewakuacyjnych. Szkolenie będzie obejmowało również elementy pierwszej pomocy przedmedycznej, obsługę podręcznego sprzętu gaśniczego oraz praktyczną naukę poruszania się w zadymionych pomieszczeniach. Uczestnicy przećwiczą także prawidłową ewakuację z miejsca objętego dużym zadymieniem.

Na zakończenie szkolenia każdy uczestnik otrzymuje certyfikat "Dzielny Mały Strażak" za wykazanie się znajomością zasad bezpieczeństwa i sprawnością fizyczną.

Koszt wyjazdu do Straży Pożarnej to 20 zł. od dziecka za autokar.

Bardzo prosimy o wpłacenie pieniędzy za dwa wyjazdy do 5 listopada 2022r.

Koszt dwóch wyjazdów w sumie to 52 zł. od dziecka.

Jeśli ktoś z rodziców zdecyduje że dziecko nie będzie brało udziału w wyjazdach, bardzo prosimy zgłosić to już w tym tygodniu do wychowawczyń grupy, ponieważ zmieni nam to koszty za autokar.

Dziękujemy

Wychowawczynie grupy Ia Różyczki

 

2022-10-25 - Marta Sarota

Bajka jest magicznym lustrem

pozwalającym dziecku inaczej spojrzeć na to,

co wydaje się trudne i nie do pokonania”

Maria Molicka

 

Szanowni Rodzice z radością informujemy iż nasza grupa Ia Różyczki będzie brała udział przez cały rok w Międzynarodowym Projekcie Czytelniczym „Magiczna moc bajek” czyli Bajkowa podróż do krainy wartości i dziecięcej wyobraźni IV Edycja rok szkolny 2022/2023.

 

Dawno, dawno temu, za siedmioma górami za siedmioma lasami…” - zapewne wszyscy pamiętamy te słowa, napawające radością i ciekawością, za nimi, bowiem zawsze kryła się fascynująca opowieść. Niezmiennie wiadomo, iż bajki były od zawsze sposobem na przekazywanie dzieciom wiedzy i zasad moralnych. Wspólne czytanie bajek z dorosłymi wywiera duży wpływ na rozwój małego człowieka. Bajki pomagają dziecku poznawać i nazywać własne emocje oraz podpowiadać sposoby radzenia sobie z nimi. Odpowiednio dobrana literatura dziecięca wzbogaca wiedzę, rozwija intelekt, jest źródłem rozrywki i zabawy. Mądre książki są też nośnikami ważnych uniwersalnych wartości moralnych. Potrzeba kontaktu z książką nie powstaje u dziecka spontanicznie, stąd musi ją wzbudzić nauczyciel lub rodzic w procesie wychowania. Dlatego jednym z zadań przedszkola jest m.in. rozbudzenie zainteresowań czytelniczych. Poprzez utożsamienie się z bohaterem, dzieci są w stanie przepracować różne, trudne dla siebie sytuacje, poradzić sobie z przykrymi emocjami. Nabywają nowych umiejętności społecznych i emocjonalnych, łatwiej im identyfikować swoje przeżycia. Czytanie uczy odróżniania dobra od zła, dostarcza pozytywnych wzorców, wpływa na rozwój uczuć i zachęca do refleksji nad konsekwencjami własnych słów i czynów.

Czym chleb dla ciała tym, baśń dla duszy” - tymi słowami można podsumować rolę baśni w wychowaniu dziecka. Dzięki czytaniu odpowiedniej literatury dziecko staje się lepsze, bogatsze wewnętrznie, pragnie, aby zawsze tryumfowało dobro i sprawiedliwość. Dzięki bajkom i baśniom dziecko zaspokaja swoje potrzeby psychiczne – poczucie, że jest kochane, akceptowane i bezpieczne. Bajki i baśnie dają mu wsparcie, poczucie siły i nadzieję.

 

Założenia Projektu

Cele ogólne

Głównym celem Projektu jest promowanie wśród dzieci czytania bajek i baśni jako sposobu na ich rozwój, kształcenie, zdobywanie wiedzy i wychowanie szczęśliwego człowieka oraz kształtowanie postaw społecznych u dzieci wobec osób z niepełnosprawnością.

Cele szczegółowe

- Upowszechnianie czytelnictwa, rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci.

- Kształtowanie postaw. Wychowanie do wartości.

- Przekazywanie za pośrednictwem Literatury wartości moralnych.

- Uwrażliwienie na piękno języka polskiego i zachęcanie do posługiwania się poprawną polszczyzną.

- Wyzwalanie pozytywnych emocji (radości, zadowolenia, poczucia bezpieczeństwa).

- Rozwijanie wyobraźni, koncentracji i uwagi, zdolności twórczego myślenia.

- Wspomaganie wszechstronnego rozwoju dziecka.

- Kształtowanie postawy empatii wobec osób niepełnosprawnych.

- Przedstawienie dzieci z niepełnosprawnością jako wartościowych ludzi, którzy chcą się bawić, śmiać, uczestniczyć w życiu grupy.

- Uświadomienie dzieciom swoich praw i obowiązków.

- Popularyzowanie wśród dzieci animacji jako sztuki oraz tzw. dobrych dobranocek z morałem.

- Promowanie kultury wysokiej, wrażliwości na piękno.

- Rozwijanie wiedzy o kulturze własnego regionu i jej związkach z kulturą narodową.

- Rozwijanie poczucia odpowiedzialności, poszanowania dla dziedzictwa kulturowego własnej miejscowości, regionu, Ojczyzny.

- Współpraca z rodzicami, włączanie ich do aktywnych działań na rzecz placówki.

Pozdrawiamy Wychowawczynie grupy I a Różyczki

2022-10-22 - Marta Sarota

Szanowni Rodzice- bardzo prosimy by dzieci do przedszkola nie przynosiły codziennie zabawek, zegarków itp. „Dzień zabawek” w naszej grupie zorganizujemy sobie w środę. W każdą środę dziecko przynosi swoją zabawkę do przedszkola którą uczy się dzielić z innymi dziećmi.

Dziękujemy

Wychowawczynie grupy Różyczki

2022-09-24 - Marta Sarota

Kontakt

Tel: (18) 547 40 03
Tel. kom: 662 173 941
Email:
WWW: ochronka.com

33-300 Nowy Sącz,
ul. Dąbrówki 32