Pozytywna zmiana!

 

Adaptacja przedszkolna to czas wyzwań – zarówno dla dzieci, jak i rodziców. Jako wieloletnia wychowawczyni przedszkolna postaram się wspomóc Państwa w tym procesie! Dobrze rozumiem to przełomowe wydarzenie w życiu rodziny. Doświadczenie zawodowe oraz własne z pewnością pomogły mi zrozumieć te przełomowe momenty w życiu wielu rodzin. 

Chcąc jeszcze lepiej zgłębić tajniki adaptacji przedszkolnej zdecydowałam się wyjść naprzeciw współczesnej wiedzy i dalej kształcić się w swojej specjalizacji. Stąd też mój udział w wielogodzinnych certyfikowanych kursach dotyczących pozytywnej dyscypliny. Czym jest przywołana pozytywna dyscyplina? Chociaż słowo ,,dyscyplina” nie kojarzy nam się pozytywnie, w tym przypadku powinno być inaczej! Pozytywna dyscyplina, którą wdrażam jest jednym z najnowocześniejszych podejść do najmłodszych. Pozwala dzieciom, a w Naszym przypadku zwłaszcza maluszkom, bezstresowo stawiać pierwsze kroki w murach przedszkola. Poza tym, przedstawiony model pozwala na współpracę wychowawców i rodziców – każdy może wykorzystywać pozytywną dyscyplinę na co dzień 🙂

Jakie składowe wchodzą w takie podejście do maluszków? Przede wszystkim słuchanie potrzeb, akceptowanie uczuć Naszych najmłodszych oraz duża dawka wyrozumiałości. Warto, choć to niełatwe, zachować w tym procesie równowagę pomiędzy byciem uprzejmym i stanowczym. Pozytywna dyscyplina posiada jeszcze wiele innych założeń, którymi chętnie podzielę się (z Państwem) podczas wspólnych rozmów. Ponadto serdecznie polecam książkę o podanym adresie bibliograficznym: Nelsen J., Erwin Ch., Duffy R.A., Pozytywna Dyscyplina dla przedszkolaków. Warszawa: Wyd. Pozytywna Dyscyplina, 2023.

Mam nadzieję, że wprowadzona przeze mnie innowacja zaowocuje w wychowaniu najmłodszych, bo właśnie na tym najbardziej mi zależy. Podejście dzieci do rówieśników, rodziców i osób z kręgu przedszkola dzięki wprowadzeniu tej innowacji pedagogicznej sprawdziło się już w wielu miejscach. W Naszym przedszkolu może być podobnie!